Home / Oscillators / DSC1018CI1-026.0000T
DSC1018CI1-026.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1018CI1-026.0000T
Description:
MEMS OSC XO 26.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC1018
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 26 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)