Home / Oscillators / DSC1030DI1-050.0000T
DSC1030DI1-050.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1030DI1-050.0000T
Description:
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC1030, PureSilicon™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 50 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 3V
Base Product Number DSC1030
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 4mA (Typ)