Home / Oscillators / DSC1033BI2-027.1200T
DSC1033BI2-027.1200T
Microchip Technology
Product No:
DSC1033BI2-027.1200T
Description:
MEMS OSC XO 27.1200MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC1033, PureSilicon™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 27.12 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)