Home / Oscillators / DSC1101CL2-026.0000
DSC1101CL2-026.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1101CL2-026.0000
Description:
MEMS OSC LOW JITTER 26MHZ LVCMOS
Series DSC1101
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 26 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1101
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 35mA