Home / Oscillators / DSC1101CM1-010.0000
DSC1101CM1-010.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1101CM1-010.0000
Description:
MEMS OSC., LOW JITTER, 10MHZ, LV
Series DSC1101
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 10 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C