Home / Oscillators / DSC1101DM5-020.0000
DSC1101DM5-020.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1101DM5-020.0000
Description:
MEMS OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1101
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA