Home / Oscillators / DSC1101NI5-018.7500T
DSC1101NI5-018.7500T
Microchip Technology
Product No:
DSC1101NI5-018.7500T
Description:
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 40C-8
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1101
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 18.75 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1101
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) ±10ppm