Home / Oscillators / DSC1102AE1-125.0000T
DSC1102AE1-125.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1102AE1-125.0000T
Description:
MEMS OSC XO 125.0000MHZ LVPECL
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series DSC1102
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1102
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 58mA