Home / Oscillators / DSC1102BI1-010.0000
DSC1102BI1-010.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1102BI1-010.0000
Description:
MEMS OSC XO 10.0000MHZ LVPECL
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series -
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 10 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 2.25V
Base Product Number DSC1102
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 85mA