Home / Oscillators / DSC1102CI2-148.5000T
DSC1102CI2-148.5000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1102CI2-148.5000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC LOW POWER LVPECL 40C-8
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series DSC1102
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 148.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1102
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 58mA
Absolute Pull Range (APR) ±25ppm