Home / Oscillators / DSC1103CE5-266.6667
DSC1103CE5-266.6667
Microchip Technology
Product No:
DSC1103CE5-266.6667
Description:
MEMS OSC XO 266.6667MHZ LVDS SMD
Series DSC1103
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 266.6667 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1103
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 32mA