Home / Oscillators / DSC1103CI2-244.0000
DSC1103CI2-244.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1103CI2-244.0000
Description:
MEMS OSC XO 244.0000MHZ LVDS SMD
Series DSC1103
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 244 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1103
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 32mA