Home / Oscillators / DSC1104BI1-027.0000T
DSC1104BI1-027.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1104BI1-027.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC LOW JITTER 27MHZ HCSL -
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output HCSL
Series DSC1104
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1104
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 42mA