Home / Oscillators / DSC1104DI5-100.0000
DSC1104DI5-100.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1104DI5-100.0000
Description:
MEMS OSCILLATOR, LOW JITTER, 100
Type XO (Standard)
Output HCSL
Series DSC1104
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 100 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1104
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 42mA