Home / Oscillators / DSC1121AM1-027.0000
DSC1121AM1-027.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1121AM1-027.0000
Description:
MEMS OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
Series DSC1121
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1121
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA