Home / Oscillators / DSC1121BM2-131.0720T
DSC1121BM2-131.0720T
Microchip Technology
Product No:
DSC1121BM2-131.0720T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 131.0720MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1121
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 131.072 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1121
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 22mA