Home / Oscillators / DSC1121CM1-005.5296
DSC1121CM1-005.5296
Microchip Technology
Product No:
DSC1121CM1-005.5296
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC LOW JITTET 5.5296MHZ LV
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1121
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 5.5296 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1121
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) ±50ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA