Home / Oscillators / DSC1121CM1-012.2880
DSC1121CM1-012.2880
Microchip Technology
Product No:
DSC1121CM1-012.2880
Description:
MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Series DSC1121
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 12.288 MHz
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1121
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA