Home / Oscillators / DSC1121DE5-072.0000T
DSC1121DE5-072.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1121DE5-072.0000T
Description:
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 20C-7
Series DSC1121
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 72 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1121
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) ±10ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA