Home / Oscillators / DSC1123AE1-053.1250
DSC1123AE1-053.1250
Microchip Technology
Product No:
DSC1123AE1-053.1250
Description:
OSC MEMS LOW PWR SMD
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series DSC1123
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 53.125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1123
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 32mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA