Home / Oscillators / DSC1123BI5-040.0000T
DSC1123BI5-040.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1123BI5-040.0000T
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
Series DSC1123
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1123
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 32mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA