Home / Oscillators / DSC1123CL3-040.0000
DSC1123CL3-040.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1123CL3-040.0000
Description:
MEMS OSC LOW JITTER 40MHZ LVDS
Series DSC1123
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1123
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 32mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA