Home / Oscillators / DSC1124AI2-100.0000
DSC1124AI2-100.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1124AI2-100.0000
Description:
MEMS OSC XO 100.0000MHZ HCSL SMD
Type XO (Standard)
Output HCSL
Series DSC1124
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 100 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1124
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 42mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA