Home / Oscillators / DSC1124BE5-156.2500T
DSC1124BE5-156.2500T
Microchip Technology
Product No:
DSC1124BE5-156.2500T
Description:
MEMS OSC LOW JITTER 156.25MHZ HC
Type XO (Standard)
Output HCSL
Series DSC1124
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 156.25 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1124
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 42mA
Absolute Pull Range (APR) ±10ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA