Home / Oscillators / DSC1124CL5-027.0000T
DSC1124CL5-027.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1124CL5-027.0000T
Description:
MEMS OSC 27MHZ HCSL 10PPM 3.2X2.
Series DSC1124
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1124
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 42mA
Absolute Pull Range (APR) ±10ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA