Home / Oscillators / DSC1201BI1-125M0000T
DSC1201BI1-125M0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1201BI1-125M0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)