Home / Oscillators / DSC1201BL3-11M05920
DSC1201BL3-11M05920
Microchip Technology
Product No:
DSC1201BL3-11M05920
Description:
MEMS OSC HP 11.0592MHZ LVCMOS -4
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 11.0592 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1201
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)