Home / Oscillators / DSC1201CA3-20M00000T
DSC1201CA3-20M00000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1201CA3-20M00000T
Description:
MEMS CMOS OSC SMD
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 20 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1201
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)