Home / Oscillators / DSC1201CL1-75M00000
DSC1201CL1-75M00000
Microchip Technology
Product No:
DSC1201CL1-75M00000
Description:
MEMS OSC, LOW JITTER, 75MHZ, LVC
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 75 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)