Home / Oscillators / DSC1201NE1-2M500000
DSC1201NE1-2M500000
Microchip Technology
Product No:
DSC1201NE1-2M500000
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 2.5 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)