Home / Oscillators / DSC1201NE2-30M37000
DSC1201NE2-30M37000
Microchip Technology
Product No:
DSC1201NE2-30M37000
Description:
MEMS OSC, LOW JITTER, 30.37MHZ,
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 30.37 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)