Home / Oscillators / DSC1201NE3-24M57600T
DSC1201NE3-24M57600T
Microchip Technology
Product No:
DSC1201NE3-24M57600T
Description:
MEMS OSC, HIGH PERFORMANCE, 24.5
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC12X1
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 24.576 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)