Home / Oscillators / DSC1202NE1-46M87500
DSC1202NE1-46M87500
Microchip Technology
Product No:
DSC1202NE1-46M87500
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC, LOW JITTER, 46.875MHZ,
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series DSC1202
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 46.875 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 50mA (Typ)