Home / Oscillators / DSC1202NE2-156M2600T
DSC1202NE2-156M2600T
Microchip Technology
Product No:
DSC1202NE2-156M2600T
Description:
MEMS OSC HP 156.26MHZ LVPECL -20
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series DSC12X2
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 156.26 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSC1202
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 50mA (Typ)