Home / Oscillators / DSC1502AI3A-48M00000
DSC1502AI3A-48M00000
Microchip Technology
Product No:
DSC1502AI3A-48M00000
Description:
MEMS OSC, LOW JITTER, 48MHZ, 2.5
Output LVCMOS
Series DSC150X
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 48 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 7.5mA