Home / Oscillators / DSC6001CE2A-024.0000
DSC6001CE2A-024.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6001CE2A-024.0000
Description:
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
Series DSC60XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 24 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)