Home / Oscillators / DSC6001CI1A-007.3728
DSC6001CI1A-007.3728
Microchip Technology
Product No:
DSC6001CI1A-007.3728
Description:
MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
Series DSC60XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 7.3728 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)