Home / Oscillators / DSC6001HI3B-032K768T
DSC6001HI3B-032K768T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001HI3B-032K768T
Description:
MEMS OSC 1612 20PPM
Output CMOS
Series DSC60XX
Function Enable/Disable
Frequency 32.768 kHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.19mA (Typ)