Home / Oscillators / DSC6001JA2B-016.0000T
DSC6001JA2B-016.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JA2B-016.0000T
Description:
MEMS OSCILLATOR SMD
Output CMOS
Series DSC60XX
Function Enable/Disable
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)