Home / Oscillators / DSC6001JI1A-016.0000T
DSC6001JI1A-016.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JI1A-016.0000T
Description:
MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC60XX
Function Enable/Disable
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)