Home / Oscillators / DSC6001JI1B-006.5536T
DSC6001JI1B-006.5536T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JI1B-006.5536T
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Output CMOS
Series DSC60XXB
Function Enable/Disable
Frequency 6.5536 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)