Home / Oscillators / DSC6001JI2B-068.1818
DSC6001JI2B-068.1818
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JI2B-068.1818
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC ULP LVCMOS -40C-85C 25P
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC60XXB
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 68.1818 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)