Home / Oscillators / DSC6001JL1B-025K600
DSC6001JL1B-025K600
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JL1B-025K600
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-105C
Output CMOS
Series DSC60XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 25.6 kHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)