Home / Oscillators / DSC6001ME1B-052.4280T
DSC6001ME1B-052.4280T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001ME1B-052.4280T
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Output CMOS
Series DSC60XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 52.428 MHz
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6001
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)