Home / Oscillators / DSC6003CI2A-027.7100T
DSC6003CI2A-027.7100T
Microchip Technology
Product No:
DSC6003CI2A-027.7100T
Description:
MEMS OSC LVCMOS 25PPM 3.2X2.5MM
Output CMOS
Series DSC60XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 27.71 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)