Home / Oscillators / DSC6003JL3B-007.3728
DSC6003JL3B-007.3728
Microchip Technology
Product No:
DSC6003JL3B-007.3728
Description:
MEMS OSC 2520 20PPM
Output CMOS
Series DSC60XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 7.3728 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6003
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)