Home / Oscillators / DSC6011HE2A-032.0000
DSC6011HE2A-032.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6011HE2A-032.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 32.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC60XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 32 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)