Home / Oscillators / DSC6011HE2B-064.0000T
DSC6011HE2B-064.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6011HE2B-064.0000T
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Output CMOS
Series DSC60XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 64 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)