Home / Oscillators / DSC6011HI1A-002.5000T
DSC6011HI1A-002.5000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6011HI1A-002.5000T
Description:
MEMS OSC XO 2.5000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC60XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 2.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)