Home / Oscillators / DSC6011JE1B-003.5800T
DSC6011JE1B-003.5800T
Microchip Technology
Product No:
DSC6011JE1B-003.5800T
Description:
MEMS OSC., ULTRA LOW POWER, LVCM
Series DSC60XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 3.58 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C